Greenwich High School Graduates & Spouses (1883 to 1930) – Corrections & Class Photos are appreciated!
The following is from a Greenwich High School Graduation List with Spouses. It was found during the recent remodeling of the Greenwich Library. I am sure there are name misspelling, typos, and other errors. If you find an error, please use the following form to let us know!!!!
Greenwich High School Graduates & Spouses (1883 to 1930)
Class of 1883
Yana Smith
Class of 1889
C.C. Bebout
Arthur Healy
Loren Hopkins
Bert L Marsh
Linna Smith (Somers)
Class of 1890
James Gifford
Fred Hines
George Marsh
Class of 1891
Effie Broome (Sprague)
Mary Ewing (DeLancey)
Lee A. Frayer
Lu B. Hakes (McCord)
C.A. Ingersoll
Earl T. Jenney
Paul Jenny
M.L. McGraw
Class of 1892
Blanche Patterson (Richardson)
Class of 1893
Echo A. Barker (Aray)
Irma Broome
Harry Hossler
Lee Jenney
Myrtle Waggoner (McGraw)
Class of 1894
Florence Ingersoll (Klixee)
Florence Jenney (Clancey/Wm Hall)
Mervin Jenney
T. L. Mead
Charles B. Patterson
B.R. Reynolds
Maud Tilton
Class of 1895
Rilla Hakes (Ledger)
George Hildebrant
Mabel Marsh
Paul McMillen
Class of 1896
Florence Haviland (James B. Gemberling)
Nellie Hopkins (Doty)
Pearl Knapp (Williams)
Mildred Marty (Brown)
Fred Mickey
Clara Sitterley (Amsden)
Charles Sutton
Maud Thomas (Hines)
Myrtle Tuttle (Robinson)
Class of 1897
Wade Barre
Mae Everett (Cook)
Geneva Flory (Kale)
Marian Marsh
W.A. McCullough
Ella McGraw
Anna D. Mead
Leona Ringle (Judd)
Edna Washburn (King)
Etta Zeigler (Wigham
Class of 1898
Ora Griffin (Paine)
Belle Norton (Johnson)
Walter Paine
Class of 1899
Clara Ensminger
Class of 1900
C. Christel Antrim (Hines/Stocker)
Iva L Barker
Vernon M Barre
Cemanthia D Dillingham (Martin)
Fern Frayer
Willard k Hopkins
L. Maud Keefer
Leslie E. A. Kelso
Bertha M Parker
Amy E. Plough (Strimple)
Class of 1901
Hattie Baul (Maynard)
Mary Leonard (Ellis)
Grace Ward (Shaw)
Ray Benedict
Class of 1902
Abbie Dillinham
Florence Ewing (Gifford)
Maud Otterbacher (Watts)
Maud Parrott (Wort)
Merle Silverthorne (Sisson)
Josie Tilton
Class of 1903
Chester Cleland
May Hailand
Anna Ironmonger (Von Seggern)
Leroy Mead
Rena Plough (Willston)
Ila Silverthorne (Knapp)
Class of 1904
None
Class of 1905
Myrtle Beveridge (White)
Grace Hopkins (Lent)
Myrtle Keiser (Wheeler)
Gladys Strimple
Pearl Wright (Yeomans)
Class of 1906
Francis Dills (Ellis)
Bessie Lanier (Hopkins)
Ben Marty
Elsie Marty (Martin)
Glyde Reynolds
Addie Sisson (Burton)
Class of 1907
W.C. Catlin
Clifford B. Keefer
Carl Lee
Anna Otterbacher (Stahl)
Frank Rathbun
Florn Smith
Harry Washburn
Neal Wolcott
Class of 1908
Mae Plough
Ada Strimple
Verre Strimple
Marion Walcott
Class of 1909
Sylvia Cleland
Eva Delancy (Keefer)
Milicent Kniffin (Osburn)
Blanche Martin
Dorothy Marty
Hazel Plough
Chloe White (Martin)
Class of 1910
Helen Haviland
Velma Lee (Funk)
Ralph Mckinley
George Otterbacher
Cora Plough (Harris)
Mildred Shira (Darling)
Mildred Smith
Cora Stacy (Reynolds)
May Stacy
Lynn Washburn
Class of 1911
Elbert Benedict
Minot Mead
Robert Ritter
Zella Welch
Class of 1912
Helen Hopkins
Chester Lowery
Edith Mead
Esther Mead
Mildred Mead
Sarah Miller (Griffin)
Christ Silsby
Lena Sizer (Clark)
Viva White
Class of 1913
Anna Bare
Lester Carlton
Archie Crowshaw
Florence Fenton (Stotte/Mittenbuhler)
Leland Hopkins
Lincoln Hopkins *
Merlin Seymour
Class of 1914
Olive Beveridge (Brown)
Ruth Coover (Kent Templer)
Elsie Gifford (Pickworth)
Clifford Griffin
Clarence Hawkins (Gladys Dole)
Lincoln Hopkins *
Ruth Hopkins
Kent Jenney
Norman Marsh
Enid Mead
Carl Mosher
Aura Nickerson
Pauline Richards (Silsby)
Charles Silsby
Letha Waggoner (Roscoe)
Class of 1915
George Bare
Kenneth Brown
Elida Gifford
Charles Keiser
Ruth Kinsell (Silsby)
Gladys Miller (Hopkins)
Harold Nickerson
Mildred Templer
Gladys Watts
Ina Watts (Benedict)
Edith Wooley (Harry Hawkins)
Class of 1916
William Brooks
Genevieve Clark
Arthur Gifford
Vivian Gifford (Miller/Fishbaugh)
Blanche Hopkins (Benedict)
Amy Marsh (Parker)
John Martin
Lawrence Mead
Leona Miller (Mead)
Merrill Miller
George Travis
Theodore Willis
Class of 1917
Margaret Fairchilds
Evelyn Farley (Gilmore)
Kenneth Gifford
Bert Howard
Lonelle Hunter
Maurine Saviers (Wentz)
Earl Sutton
Class of 1918
Charlotte Childs (Willet)
Elizabeth Henney (Ringle)
George McMillen
Merle Owens
Eva Plough (Tilton)
Rudyard Roscoe
Olive Silsby
Ray Willet
Class of 1919
Vera Baker
Wade Beveridge
Victor Goodacre
Russell Harrison
Helen Hopkins
Roy June
Harold Marvin
Helen Mead
Royce Mead
Nellie Sirpless
Kathryn Sizer
Irene Travis
Louis Watts
Class of 1920
Edith Albert (Cecil Boardman)
Hattie Barker (Hugh Lewis)
Thelma Barker
Leonard Karpenter
Maurice Enzor
Rhea Lattimer (Laser)
Dale McLaughlin
Frank McLaughlin
Harry Silsby
George Stout
Esther Sutliff
Miran Swanger (Stauffer)
Hazel Troup (Underwood)
Garret VanVranken
Earl Willett
Class of 1921
Donald Amsden
Gladys Barker
Carlotte Barre
Grace Brown
Rosswell Hopkins
Thelma Hopkins (John Albert)
Wayne Parrott
Anna Schambs (Harrison)
Helen Schambs (Reynolds)
Vera Schambs
Mildred Stewart
Merle Templer
Bernard Wooley
Class of 1922
John Albert (Thelma Hopkins)
Hazel Atyeo
Lawrence Atyeo
Lois Barker (Gumbert/Edw. Sharpless)
Vera Barker (Beveridge)
Helen Barre (Terman)
Lucille Brown
Clarence Cole
Corrine Gleason (Stuckey)
Mildred Keiser (Brenneman/Miller)
Hazel King (Royce S. Mead)
Doris Mosher
Wayne Parrott
Alice Roberts
Lawrence Smith
Blaine Strimple
Theodore Sutliff
Class of 1923
Luella Baird (Lomax)
Gladys Briggs
Lucile Brown
Carrie Evans (Goodacre)
Chester Mead
Elizabeth Plough (Ellis)
Paul Rader
Ruth Sparks (Russell Figley)
Dorothy Stauffer (Contreras)
Harley Stout
Leslie Whallen
Class of 1924
Andrew Borka
May Carpenter (Kilgore)
Jervetta Dorsey (Burwell)
Gertrude Egner
Cloyd Enderby
Paul Enzor (Norma VanVaranken)
Rhea Enzor (Rogers)
Louisa Fowler
Grace Heck
Aubry Markham
Clifford Marvin
Bernice McLaughlin (Shoemaker)
Mary Noss (Barnes)
Vaughn Pennell
Carl Pittenger (Thelma Ellis)
Frank Van Scoy (Evelyn Foster)
Alice Wells
Eileen Williams (Markham)
Class of 1925
Paul Barnes (Mary Noss)
Richard DeWitt (Lois)
Helen Gates (Ted DeVoe)
Vivian Haines
Ruth Hayhurst (McLaughlin)
Velma McLaughlin (Gifford)
Norma Miller (Griffin)
Orley Miller (Mary McConnell
Norma VanVaranken (Paul Enzor)
Walter Washburn
Wayne White
Viva Whitmore (Hyatt)
Norma Wolf (Dewitt)
Class of 1928
Lester Amstutz
James Bebout
Vincent Dorsey
Esther Hayhurst
Donna Ketterman
Mary Marvin (Barker)
Ruth Seibert
Leroy Stahl
Class of 1927
Gordon Barre
Hubert DeWitt (Edith Dove)
Mildred Fishbaugh
Lawrence Flory (Filper)
Leota Frizzell
Lawrence McLaughlin (Donna Young)
Lawrence Murray (Verona Tilton)
Howard Sutton
Ladonna Sweet (Cumminsworth
Verona Tilton (Bowen/Murray)
Ruth VanVrankin
Class of 1928
Lee Gordon
Florence Haas (Barners)
Annis Hanvill (Shoemaker)
Dale Palmer
Margaret Watts
Donnabelle Young (McLaughlin)
Class of 1929
Ronald Barr (Elaine Young)
Donna Bishop
Madge Dorsey (Karaba)
Ronald Flory
Glen Fulper
Ethel Garner
Blanche King (Howard Beck)
Lucile Lamoreaux (Marvin)
Marion Lee (Wilhelm)
Nelson Melchior (Marion Miller)
Esther Pittinger (John McLaughlin)
Lois Rictor (Richard DeWitt)
Gertrude Silliman (Snyder)
Virginia Sweet (Cumberland)
Myron Van Scoy
Ruth Van Scoy (Virgil Sharpless)
Class of 1930
Jeannette Bishop (George Barr)
Lucile Brown (Lane)
Harry Daniels
Earl DeWitt (Dorothy Eichelberry)
Edith Dove (Hubert DeWitt)
Donna Caton (Brown)
Thelma Ellis (Pittinger)
Maude Enzor (Ehler)
Nona Gifford (Kilgore)
Mable Lutz (Baird)
Catherine Madge Melchior (Myron C. Ellis)
Don Miller
Marcella Miller (Westbrook)
Carrol Mitchell
Christine Otterbacher (White)
Stewart Reynolds
Mary Simmons (Thor Sweeting)
Felicia Reynolds (Young)
Lois Silliman (Neil Garrett)
Roy Smith (Hoose)
Keith Sparks (Gertude Andrews)
Marilyn Stevens (Richard Flint)
Jean Templer
Eugene Walker (Rose Lichoff)
Darl Walter (Clara Andrews)
Marjory VerBerg